Мінерали

Значення мінеральних речовин в годівлі сільськогосподарських тварин та птиці, їх кількісний та якісний склад, а також баланс між окремими речовинами грає величезну роль. Це обумовлено тим, що дані компоненти, присутні в якості основних складових клітин будь-якого живого організму. Саме тому в щоденному меню тварин в обов’язковому порядку повинні знаходитися такі важливі і необхідні компоненти як:

  • фосфор;
  • кальцій;
  • калій і натрій;
  • магній,
  • хлор;
  • сірка.

Недолік даних елементів у молодняку ​​призводить до порушення росту, ставить під сумнів саму можливість розвитку молодого організму. Дефіцит же мінеральних компонентів в організмі самки що виношує дитинча, може стати причиною самовільного переривання вагітності, народження мертвого або нежиттєздатного потомства. Недотримання норм вмісту макроелементів в раціоні дорослих тварин призводить до зниження продуктивності, порушення обміну речовин, зниження резистентності організму, розвитку різних захворювань.

Основну роль в перетвореннях фосфору в організмі тварин грає печінка і жовчний. Саме тому, при патологіях печінки і жовчного міхура, можуть виникати проблеми з засвоєнням фосфору. При недостатньому надходженні фосфору в організм або проблеми з його засвоєнням зазначаються слабкість, зниження апетиту, патології кісткової тканини, проблеми з засвоєнням їжі.

Переважна частина кальцію пов’язана в твердих утвореннях організму – кістках і зубах. Саме кальцій в комплексі з відповідними білками надає зазначеним структурам міцність.

Крім кісткової тканини кальцій міститься практично у всіх клітинах у вигляді розчинених солей.

Кальцій бере участь в обмінних процесах, входячи до складу ферментів, забезпечує передачу імпульсів у м’язовій тканині, впливає на згортання крові. При нестачі кальцію в раціоні молодих тварин розвивається рахіт, у дорослих тварин остеомаляція. Ознаками нестачі макроелементи в організмі тварини служать порушення апетиту, загальна слабкість, зниження м’язового тонусу, викривлення кінцівок, труднощі при ходьбі. Варто відзначити, що і кальцій, і фосфор при недостатньому присутності в раціоні тварин з легкістю вимиваються зі свого основного депо. Особливо це стосується вагітних самок.

Два макроелементи нерозривно пов’язаних між собою знаходяться в будь-якому живому організмі у вигляді солей і постійно взаємодіють. Безперервний обмін між іонами натрію і калію забезпечує підтримку нормального осмотичного тиску. Дані макроелементи у взаємозв’язку забезпечують стабілізацію необхідного осмотичного тиску в крові і клітинах, передачу нервових імпульсів і скорочення м’язів, підтримання водно-сольового балансу, вплив на кислотно-лужний баланс. Разом з тим, калій і натрій є біологічними антагоністами – підвищення концентрації одного з елементів веде до зниження кількості іншого.

Магній впливає на нормальне функціонування центральної і периферичної нервової системи. Крім того має стимулюючу дію на м’язи травного тракту і судинорозширювальну дію. Обмін магнію в організмі тісно пов’язаний з калієм і знаходиться в зворотній пропорційній залежності від останнього. Недолік і надлишок магнію мають подібні симптоми і проявляються нервовими явищами – слабкість, судоми, парези.

Хлор є важливим учасником для підтримки водно-сольового обміну, а також для створення необхідного осмотичного тиску в клітинах. Елемент бере участь в роботі нервової системи і входить до складу більшості активних речовин, що виробляються організмом.

Хлор в продукує вироблення шлункового соку. Саме на створення соляної кислоти, що є основою шлункового соку, витрачається до 20% всього хлору, що міститься в організмі тварини.

При недостатньому надходженні хлору з їжею відзначаються проблеми з травленням: зниження апетиту, недостатнє перетравлення їжі. Як результат розвиваються розлади шлунково-кишкового тракту, знижуються прирости і надої, порушується водно-сольовий обмін.

Сірка входить в структуру таких білкових складових, як амінокислоти. Вона відіграє велику роль у забезпеченні енергією бактерій, що є невід’ємною складовою шлунково-кишкового тракту тварин, входить до складу інсуліну та деяких інших гормонів, бере участь в синтезі жовчі, вітамінів групи В, входить до складу еритроцитів. За участю сірки в організмі відбуваються процеси детоксикації продуктів обміну, зокрема фенолів. В організмі тварин найбільшу кількість сірки сконцентровано в рогах, вовняного покрову, епідермісі.

Достатній вміст макроелементів в раціоні, чітке дотримання балансу між надходженням окремих речовин є запорукою нормального росту і розвитку тварин, що сприяє високій резистентності організму і досягнення максимально продуктивності, закладеної генетично.