Аерозольні препарати

Аерозольні препарати – це ветеринарні  засоби в спеціальних контейнерах під тиском газу, що містять одну або більше діючих речовин, і являють собою розчини, емульсії або суспензії. При натиску на клапан препарати виходять у вигляді  аерозолю – дисперсії твердих або рідких частинок в газі, розмір яких залежить від призначення.

Широка популярність застосування ветеринарних препаратів, які знаходяться під тиском, визначається насамперед їх високою терапевтичною ефективністю, зручністю застосування і економічністю.

Аерозоль – це дисперсна система, що складається з зважених у газовому середовищі дрібних частинок. Дисперсна фаза аерозолів може складатися з крапельок рідини і твердих частинок, якщо вони не випадають осад. Розміри частинок в аерозолях змінюються від декількох міліметрів до 10-7 мм. Аерозолі утворюються при механічному подрібненні і розпиленні твердих тіл або рідин: при дробленні, стиранні, горінні, розпиленні в пульверизатор.

Особливостями аерозолів є мала в’язкість газового дисперсійного середовища і великий пробіг молекул газу в порівнянні з розміром частинок. Тому, незважаючи на порівняно великий розмір часток в аерозолях, відбувається інтенсивний броунівський рух.

Розрізняють двофазні і трифазні аерозолі. У перших газова фаза складається з парів і концентрату. Величина розпилених крапель залежить від співвідношення палива і концентрату: чим менше концентрату, тим дрібніше крапельки (5-10 мкм). Трифазні аерозолі утворюються в тому випадку, якщо розчин концентрату не змішується з рідким пропелентом.

  • Для їх застосування характерно: зручність, естетичність, гігієнічність, швидкість і ефективність лікування;
  • Наявність високої ефективності дії при порівняно малих витратах лікувальної речовини;
  • Забезпечення точного дозування ліків при використанні дозувальних пристроїв;
  • Аерозольний контейнер герметично закритий, що виключає забруднення препарату ззовні;
  • Герметичне пакування захищає препарат від висихання, дії світла і вологи;
  • Протягом всього терміну зберігання ветеринарні препарати, що знаходяться під тиском, залишаються стерильними;
  • При великій кількості маніпуляцій скорочується кількість обслуговуючого персоналу.